Jak znaleść biurko o optymalnych wymiarach?

Jeśli wierzyć statystykom, w pozycji siedzącej spędzamy nawet 80 tysięcy godzin. Nie jest to mało, a praca w takiej pozycji potrafi być źródłem wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Już choćby dlatego warto odważnie polemizować z osobami, które uważają, że ergonomiczne stanowisko pracy jest fanaberią. Już od dawna powinniśmy przecież rozpatrywać je w kategorii konieczności.

Warto zatem sprawdzić, czy możemy pochwalić się optymalną wysokością tak biurka, jak i krzesła. Każdy z nas może potwierdzić, że wielogodzinna pozycja siedząca przy bezruchu jest męcząca, coraz częściej podkreśla się jednak, że jest również wyjątkowo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że czasem sytuacja może być jeszcze poważniejsza. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy tkwimy w pozycji, która jest zarówno niezdrowa, jak i niewłaściwa. Już choćby dlatego ergonomiczne stanowisko pracy powinno mieć dla nas tak duże znaczenie, właśnie ono poprawia bowiem nie tylko samą jej efektywność, ale również nasz komfort psychiczny. Wśród tych aspektów, na które powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, znajduje się optymalna wysokość zarówno biurka, jak i krzesła. Gdy meble te dopasowujemy do naszego wzrostu, może to ułatwić nam pracę, a jednocześnie jest w stanie przyczynić się do tego, że w mniejszym stopniu odczuwać będziemy zmęczenie. Takie podejście jest wskazane również dlatego, że ograniczy ryzyko pojawienia się problemów z właściwym funkcjonowaniem nadgarstków, dłoni oraz kręgosłupa. Od niedawna zwraca się uwagę na to, że praca przy biurku wcale nie musi odbywać się wyłącznie w pozycji siedzącej, od czasu do czasu można ją bowiem wykonywać także stojąc. Oczywiście, ten drugi sposób sprawdza się przede wszystkim wówczas, gdy korzystamy z niego przez dość krótki czas, gdy bowiem w grę wchodzi dłuższa praca, pozycja siedząca wydaje się zdecydowanie bardziej odpowiednia. Jeśli więc zastanawiamy się nad wysokością i wielkością blatu biurka, dobrze jest brać pod uwagę to, w jaki sposób planujemy je wykorzystywać. Jeśli podchodzimy do niego zaledwie raz na jakiś czas, optymalną wysokość blatu szacuje się na 90 lub 100 centymetrów.

Co ważne, nie musi być to wale biurko duże, warto jednak sprawdzić, czy mieści się na nim teczka z dokumentami albo laptop. Nie zaszkodzi również, jeśli biurko takie zostanie wyposażone w wysoki stołek. Jeśli jednak wykonujemy typową pracę siedzącą, nie powinniśmy zapominać o zasadzie mówiącej o tym, że idealnym rozwiązaniem jest w takim wypadku biurko dopasowane do wzrostu użytkownika.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *