Jak zmienić pokój przedszkolaka w pokój pierwszoklasisty?

W pewnym momencie nadchodzi moment, w którym rodzice, z pewnym zaskoczeniem, uświadamiają sobie, że mają już niewiele czasu na przeobrażenie dziecięcego pokoju. Do tej pory był on królestwem przedszkolaka, teraz jednak musi stać się miejscem godnym ucznia pierwszej klasy. Co więcej, przeobrażenie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, wskazane jest przy tym, aby nie generowało zbyt dużych kosztów.

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie cechy powinien posiadać pokój przedszkolaka, na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście przestrzeń przeznaczona do zabawy. Nie może w nim też zabraknąć wygodnego łóżka i sporej ilości zabawek nawet, jeśli rodzice mają pewne zastrzeżenie, co do zasadności ich kupowania. Niestety, potrzeby pierwszoklasisty zmieniają się dość radykalnie, konieczne jest bowiem zorganizowanie z myślą o nim miejsca, w którym będzie mógł odrabiać lekcje. Co więcej, pierwszoklasista wymaga również większej ilości mebli, w tym zwłaszcza krzesła, dla którego charakterystyczne jest regulowane oparcie oraz regałów na tyle pojemnych, aby zmieściły się na nich już nie tylko zabawki, ale także zeszyty, książki i podręczniki. Pierwszym krokiem na drodze do przeobrażenia dziecięcego pokoju powinno być jego pomalowanie. Warto przy tym zastanowić się nad tym, czy kolorystka nie powinna być dobrana pod kątem zmieniających się potrzeb dziecka. Wielu rodziców decyduje się w tym kontekście na zastosowanie koloru pistacjowego, zwraca się bowiem uwagę na to, że jest to kolor, który przynosi spokój, a jednocześnie ułatwia skupienie się. Dobrym pomysłem jest tez zaufanie zieleni, choć bowiem dominuje ona we wnętrzu, nie musi go wcale przytłaczać, co jest argumentem nie do pogardzenia. Warto jednak pamiętać o tym, aby kolorystyka była urozmaicona, co można osiągnąć między innymi dzięki skrzyniom, segregatorom i poduszkom w żywych barwach. Podczas meblowania nie trzeba pozbywać się rozwiązań, które do tej pory były wykorzystywane przez przedszkolaka, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że znakomite rezultaty przynosi już sama zmiana ich ustawienia. Wnętrze ma teraz przecież nowe role do spełnienia, staje się bowiem miejscem idealnie sprawdzającym się tak podczas nauki, jak i podczas zabawy.

Zawsze warto zastanowić się jednak nad tym, czy nie zainwestować w wygodne biurko, jest to bowiem mebel, przy którym uczeń będzie spędzał sporo czasu bez względu na to, czy my się to podoba, czy też nie. Warto też pomyśleć o pomysłowych skrytkach na zabawki. Dziecko nadal będzie się bawić, jeśli jednak będzie można je pochować, łatwiej skupi się na nauce.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.