Jak wybrać półki ścienne i co musimy wiedzieć przed zakupem?

Chociaż może się wydawać, że wybór półek ściennych, które najczęściej służą do ustawiania na nich książek, jest rzeczą prostą – nic bardziej mylnego! Obecnie wybór tego typu półek jest naprawdę duży, a poszczególne modele mogą się od siebie różnić naprawdę znacznie. Warto więc nie tylko poznać opcje, które obecnie oferują nam liczne sklepy, ale również dowiedzieć się co zrobić i na co zwracać uwagę, by wybrać takie półki ścienne, które po prostu będą spełniać wszystkie nasze oczekiwania – nawet jeżeli jest ich naprawdę wiele!

Dawniej półki na książki kojarzyły się z prostymi konstrukcjami, wykonaniami najczęściej z drewna. Zacznijmy więc od materiałów, z których obecnie półki ścienne mogą być zbudowane.

Drewno oczywiście nadal jest bardzo popularne, jeżeli mówimy o półkach na książki. Półki z niego wykonane idealnie wpasują się do wnętrz klasycznych, do tego samo drewno jest oczywiście bardzo wytrzymałe. Półki ścienne najczęściej wykonuje się z drewna dębowego, sosnowego lub budkowego. Drewno bukowe i sosnowe ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga więc kurzu, co dla wielu będzie znakomitą informacją.

Półki mogą być również wykonane z płyty meblowej. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku produktów stosunkowo tanich. Półki z płyty meblowej mogą okazać się znakomitym wyborem, również pod kątem estetycznym, warto jednak zwrócić uwagę na jakość jego wykonania – może się bowiem okazać, że nie jest ona najwyższa, a półka dość szybko może stracić na wyglądzie oraz szybko się uszkadzać, zwłaszcza pod dużym obciążeniem.

Mniej popularne, jednak również często stosowane, są półki wykonane albo z metalu, albo ze szkła hartowanego. W tym przypadku są to zazwyczaj produkty wysokiej jakości, jednak niekoniecznie należą do najtańszych rozwiązań. Warto jednak je rozważyć, jeżeli planujemy naprawdę nowoczesne wnętrze – oba te rozwiązania będą do nich idealnie pasować!

Na co musimy zwrócić uwagę, gdy kupujemy półki ścienne?

Oto aspekty, którymi musimy się zainteresować – dzięki temu nie tylko poznamy nasze realne potrzeby, ale również będziemy mogli wybrać taki produkt, który idealnie będzie do nich dopasowany.

Jakość wykonania i maksymalne obciążenie półki – oto chyba najważniejszy z aspektów. Na półkach ściennych często umieszczać będziemy książki, a te niekoniecznie należą do lekkich. Z tego powodu przed zakupem najpierw oszacujmy (albo określmy, ważąc konkretne książki), jakie będzie realne ich obciążenie, a następnie sprawdźmy, jaką nośność ma dana półka. Warto postawić również na meble po prostu wysokiej jakości, które nie będą się odkształcać pod dużym ciężarem i dłużej będą prawdziwą ozdobą danego pomieszczenia. Jeżeli wiemy, że półki będą naprawdę obciążone – najlepiej decydować się albo na półki wykonane z drewna, albo na te metalowe – pierwsze sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, drugie natomiast w nowoczesnych.

Wygląd – oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że półki ścienne muszą się nam nie tylko po prostu podobać, ale muszą być również dopasowane do naszych wnętrz. Trzeba tutaj uwzględnić nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale również kolor półek ściennych oraz oczywiście ich kształt. Nie zapomnijmy również dopasować półek do innych mebli w naszym pomieszczeniu – nowoczesne metalowe półki w ciepłym, klasycznym wnętrzu nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Wymiary – musimy je dopasować nie tylko do naszych potrzeb, ale również do danej przestrzeni. Pamiętajmy również o tym, że długie półki ścienne niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy w planach całkowicie wypełnić je książkami – wtedy może okazać się to dla nich zbyt wiele. Lepiej wtedy zdecydować się na większą ilość mniejszych półek – właśnie ich rozmieszczenie może okazać się bardzo atrakcyjne wizualnie.

Nowoczesne i modułowe półki ścienne

Jak już wspominaliśmy, obecnie półki ścienne to rozwiązania, które oferują bardzo wiele różnych opcji, w zależności od naszych potrzeb. Coraz łatwiej trafić również na półki modułowe czy inne nowoczesne rozwiązania.

Półki modułowe to opcja idealna, jeżeli planujemy w przyszłości posiadać więcej książek czy innych rzeczy, które planujemy trzymać właśnie na półkach ściennych. Najczęściej wykonane są one z płyt meblowych. Półki modułowe łatwo rozbudowywać, lecz to nie ich jedyny plus. Warto również zwrócić uwagę na to, że składają się one z wielu elementów, które sami możemy ustawić w zależności od naszych potrzeb. Dzięki temu możemy tworzyć rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do naszych oczekiwań!

Na koniec warto wspomnieć o półkach w kształcie koła, jodełki, zygzaka czy wielu innych, które obecnie można kupić. Niekoniecznie są to rozwiązania drogie, lecz na pewno będą przykuwać wzrok. Warto je rozważyć, ponieważ mogą się stać swoistą ozdobą, zwłaszcza jeżeli dobrze rozplanujemy rzeczy, które na nich umieścimy.

Jeżeli szukacie półek ściennych, koniecznie sprawdźcie sklep Otomeble.pl – mają oni w swojej ofercie ogrom półek ściennych, które na pewno zainteresują nawet najbardziej wymagających klientów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *